Kronika przebiegu spotkania – Nova Dedinka

 

 

Dzień pierwszy, 14 czerwca 2021 r.

 

Długo czekaliśmy na spotkanie w szkole słowackiej, liczyliśmy, że wyjazd do kraju gospodarzy będzie w końcu możliwy. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 nie doszedł on do skutku. Uczestników projektu połączyła ostatecznie platforma Google Meet.

Pierwszy dzień spotkania upłynął nam na poznawaniu uroków Słowacji, jej geografii, historii, kultury. Mieliśmy okazję wziąć udział w quizie wiedzy o tym kraju i poznać pierwsze kroki narodowego tańca słowackiego.

Dzień drugi, 15 czerwca 2021 r.

 

 

Głównym punktem programu w drugim dniu wirtualnego spotkania było pisanie artykułów prasowych. Każda ze szkolnych ekip musiała zdecydować się na wybór jednego z pięciu podanych tematów wraz z przypisanymi do niego słówkami
i w ciągu kilkudziesięciu minut stworzyć tekst publicystyczny. Na koniec wyznaczony przedstawiciel miał go publicznie zaprezentować.

Nasza grupa wybrała temat nr 3: Co stanie się w naszym świecie (z naszym światem) za 25 lat? Z energią przystąpiliśmy
do wspólnej pracy. Gdy ukończyliśmy tworzenie tekstu, do odczytania go na forum wydelegowaliśmy Antoniego. Uczynił to
z dykcją godną najlepszego dziennikarza telewizyjnego.

Przejdź do naszego artykułu

Po wytężonej pracy umysłowej relaksowaliśmy się na kolejnej lekcji tańca słowackiego.

Dzień trzeci, 16 czerwca 2021 r.

 

 

Trzecie spotkanie upłynęło nam pod znakiem pantomimy. Zadaniem każdej ekipy było odegranie krótkiej scenki,
a rówieśnicy ze szkół partnerskich na podstawie ruchu, mowy ciała i gestów wykonywanych przez występujących tworzyli ich słowne opisy.

Szkolny zespół odegrał przebieg meczu Polska – Słowacja, który odbył się poprzedniego dnia podczas piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2021. Jak wiadomo, skończył się on wygraną strony słowackiej. Szkoła z Novej Dedinki przedstawiła opowieść o złotej rybce, która spełniła marzenia uczniów o uczestnictwie w projekcie Erasmus+. Rówieśnicy z Litwy ukazali scenkę
z udziałem gwiazdy filmowej fotografowanej podczas festiwalu filmowego na czerwonym dywanie przez grono fotoreporterów. Koleżanki i koledzy z Chorwacji wykreowali epizod z życia Nikoli Zrinskiego, bohatera narodowego działającego na niwie politycznej w XVII wieku.

Na zakończenie –  podobnie jak to miało miejsce w dwu poprzednich dniach – próbowaliśmy swoich sił, tańcząc przed ekranem razem z rówieśnikami z pozostałych krajów partnerskich.

 

 

Dzień czwarty, 17 czerwca 2021 r.

 

 

Poprzedniego dnia gospodarze poprosili nas o kupno kilku produktów spożywczych i zapowiedzieli, że razem będziemy  przyrządzać haluszki, najpopularniejsze danie kuchni słowackiej.

Aby ugotować słowackie kluseczki, przygotowaliśmy niezbędne składniki, czyli mąkę, ziemniaki, jajko, owczy ser, boczek. Nawiązawszy internetowe połączenie ze szkołą w Novej Dedince, z uwagą wsłuchiwaliśmy w kolejne wskazówki naszej przewodniczki i dokładnie naśladowaliśmy wykonywane przez nią czynności. Rówieśnicy z Chorwacji i Litwy postępowali podobnie.

 

 

Zdjęcia nadesłane przez rówieśników ze szkół partnerskich świadczą o tym, słowackie bryndzowe kluseczki udały się każdej ekipie. Nam również. Wszystkim bardzo smakowały.

Dzień piąty, 18 czerwca 2021 r.

 

Na ten dzień czekaliśmy z niecierpliwością od dawna.

W każdej ze szkół od jakiegoś czasu trwały prace realizacyjne zmierzające do przygotowania animacji o wybranym narodowym bohaterze i właśnie nadszedł moment prezentacji wszystkich filmowych dokonań. Byliśmy ciekawi,
jak zostanie przyjęty nasz obraz o życiu Marii Curie-Skłodowskiej, znakomitej polskiej uczonej, odkrywczyni dwóch radioaktywnych pierwiastków: polonu i radu. Nie mniejsze emocje przeżywaliśmy, zastanawiając się nad tym,
jakie animacje stworzyły pozostałe zespoły projektowe.

Niestety, nie mieliśmy możliwości wzięcia udziału w ostatnim spotkaniu. Wokół nas rozegrały się sceny znane z kina akcji. Pół godziny przed jego rozpoczęciem gruchnęła wieść, że nieznany sprawca podłożył w szkole bombę. Przybyli na miejsce policjanci zarządzili natychmiastową ewakuację całego budynku.

Wprawdzie dzięki telefonom komórkowym udało się nauczycielom nawiązać kontakt ze szkołą słowacką i przesłać link
do naszego obrazu, ale poruszenie związane z wyczekiwaniem na premierowe projekcje filmów wyprodukowanych
w poszczególnych szkołach partnerskich zniknęło. Byliśmy pochłonięci zupełnie innymi myślami.

Oto zrealizowany przez nas film „A history about Maria”.

 

Na koniec  gospodarze przedstawili internetową gazetkę,
zebrali w niej materiały wypracowane
przez wszystkich uczestników
w trakcie całego spotkania.

Przejdź do gazetki