Kronika spotkania w Giedraičiai

 

Dzień pierwszy, 6 maja 2019 r.

Pierwszy dzień przygody z Erasmusem na Litwie był bogaty programowo i dostarczył całej ekipie wiele emocjonujących przeżyć. Zaczął się w szkole w Giedraičiai (Giedrojcie). Wszystkie młodzieżowe zespoły przybyłe na spotkanie z krajów partnerskich zaprezentowały się i opowiedziały o dotychczasowej pracy nad projektem. Wśród nich na scenie wystąpiła również nasza tarnobrzeska grupa. Gdy przegląd osiągnięć każdej z placówek dobiegł końca, nadeszła pora, aby poznać miasto i jego najbliższe okolice. Okazało się, że historia Giedraičiai sięga czasów średniowiecza. Pierwsza pisana wzmianka o tej miejscowości, przepięknie położonej nad malowniczym jeziorem Kiementas, pochodzi już z roku 1338.  W roku słynnej bitwy pod Grunwaldem w Giedraičiai zbudowano jeden z pierwszych kościół na Litwie. Po południu dużą atrakcją były zajęcia interaktywne w centrum turystycznym w pobliskim Moletai (Malaty), wejście na wieżę widokową Mindūnai oraz zwiedzanie Góry Zamkowej w Dubingiai (w Dubinkach) z ruinami zamku Radziwiłłów z XVI wieku. W latach jego świetności na świat przyszła tu Barbara Radziwiłłówna, żona Zygmunta II Augusta, ostatniego władcy Polski z rodu Jagiellonów.

 

Dzień drugi, 7 maja 2019 r.

Trudno wyobrazić sobie współczesne media bez reklamy. Z tego też powodu nie mogliśmy nie włączyć jej do naszego projektu. Reklama stała się tematem przewodnim spotkania w Giedraičiai. Zasadniczym punktem drugiego dnia były warsztaty teoretyczne poświęcone jej funkcjom, formom istnienia i zasadom tworzenia skutecznych przekazów marketingowych. Ponieważ zajęcia poprowadzili profesjonaliści, czyli osoby, które na co dzień zajmują się budowaniem wielorakich komunikatów reklamowych skierowanych do szerokich grup odbiorców, omawiane w ich trakcie zagadnienia przykuły uwagę uczestniczących w nich uczniów i nauczycieli.

Nie mniej ciekawa okazała się wycieczka do Kulionys, pobliskiej wioski, gdzie znajduje się Litewskie Muzeum Etnokosmologiczne. Po przyjeździe na miejsce od razu w oczy rzuca się kompleks budynków o niezwykłych, futurystycznych kształtach. Architektoniczna całość nawiązuje do modelu kosmicznego świata wykreowanego jeszcze przez starożytnych Litwinów. Zgromadzone wewnątrz eksponaty obejmują wszystko, co jest związane z kosmologią: najdawniejsze instrumenty meteorologiczne, przyrządy służącego do mierzenia położenia ciał niebieskich nad horyzontem, kalendarze astronomiczne, a nawet dzieła sztuki. W głównym obserwatorium, na szczycie kilkudziesięciometrowej wieży znajduje jeden z największych w północnej Europie teleskop optyczny, jego zwierciadło ma aż 163 centymetry. Zwiedzając muzeum, można też było wiele się dowiedzieć o udziale Litwy we współczesnym podboju kosmosu.

 

 

Dzień trzeci, 8 maja 2019 r.

Wiedza zdobyta na warsztatach poprzedniego dnia stała się przydatna w praktyce. W trzecim dniu spotkania w Giedraičiai wszyscy jego uczestnicy zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły, których zadanie polegało na przygotowywaniu reklamy mającej przekonać odbiorców do podjęcia określonych działań, na przykład, rzucenia palenia, recyklingu. Mimo iż nikt z nich nie miał nigdy wcześniej doświadczenia z tego rodzaju twórczością, ich prace, co okazało się podczas publicznej prezentacji, naprawdę stały na wysokim poziomie. Każdy zasłużył więc na kilka chwil relaksu: ćwiczenia sportowe i tańce.

 

Dzień czwarty, 9 maja 2019 r.

W zgodnej opinii uczniów i nauczycieli był to najbardziej ekscytujący dzień spotkania w Giedraičiai. Zaczął się od tworzenia własnych koszulek reklamowych. Podstawą projektu był napis „The Media”, a pozostałą jego część każdy musiał opracować już samodzielnie. Efekty tego działania można obejrzeć w zamieszczonej poniżej galerii zdjęć.

Po południu miała miejsce wycieczka do stolicy Litwy – Wilna. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Gdy jedna z nich zwiedzała miasto objazdowym autokarem, druga – odkrywała je pieszo. Uwagę naszej polskiej ekipy, co jest chyba zrozumiałe, przyciągnęła Ostra Brama. Nie tylko dlatego, że jest jedyną ocalałą częścią dawnych murów obronnych i furtą prowadzącą na starówkę. Od jej północnej strony znajduje się słynna Kaplica Ostrobramska z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, wspominanym przez Adama Mickiewicza w „Inwokacji” do „Pana Tadeusza”. Starówka jest piękna, efektownie wygląda również najnowsza dzielnica Wilna z galerią, w której cała grupa na koniec spędziła miło kilkadziesiąt minut.

 

 

Dzień piąty, 10 maja 2019 r.

Był to dzień niezwykle trudny emocjonalnie. Zaczął się przyjemnie, bo w godzinach przedpołudniowych odbyły się kolejne ciekawe warsztaty związane z reklamą. Wkrótce jednak nadeszła pora pierwszych pożegnań. Do swoich domów musiały już wracać dwie delegacje: chorwacka i czeska. Godziny popołudniowe pozostali uczestnicy spędzili indywidualnie w towarzystwie swoich litewskich rówieśników i ich rodzin.

 

Dzień szósty, 11 maja 2019 r.

Litewska przygoda dobiegła końca również dla grupy z Polski i grupy ze Słowacji. Po krótkim i wzruszającym pożegnaniu z gospodarzami oba zespoły wyruszyły w drogę na lotnisko w Wilnie, gdzie wkrótce się rozstały, gdyż udawały się przecież w dwu różnych kierunkach. Samolot, który leciał do Warszawy, wystartował kilka minut po piętnastej. Ze względu na różnicę czasu między Polską i Litwą cała nasza ośmioosobowa ekipa wylądowała szczęśliwie na lotnisku im. Fryderyka Chopina o godzinie 15:30.
Blisko tygodniowy pobyt w Giedraičiai był dla niej okresem intensywnej pracy nad projektem i niezwykłym doświadczeniem życiowym obfitującym w całą masę niesamowitych przeżyć.